poniedziałek, 27 stycznia 2014
Trochę jak anamorfoza
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to klasyczna anamorfoza tak jak przykłady z architektury wnętrz, jednak po przemieszczeniu się i spojrzeniu z innego kąta, okazuje się, że "obraz" wisi w przestrzeni, a nie jak to było we wszystkich wcześniejszych przykładach jest namalowany na ścianach z odpowiednim zniekształceniem.
niedziela, 26 stycznia 2014
sobota, 25 stycznia 2014
niedziela, 19 stycznia 2014
Anamorfoza w architekturze
Odpowiednie anamorfozy płaskie i refleksyjne są wykorzystywane przy wystroju wnętrz, między innymi w postaci rysunków na ścianach, które w zależności od punktu obserwacji przedstawiają inny wizerunek. Ale także możemy je spotkać w architekturze, gdzie lustrzane kolumny pełnią rolę nie tylko architektonicznej podpory, ale także dodatkowego elementu wystroju, w którym odbijają się różne figury specjalnie w tym celu wykonane w posadzce.
Anamorfoza w celach dizajnerskich
Na rynku pojawiły się anamorficzne refleksyjne filiżanki, w przypadku których zdeformowany napis czy rysunek znajdujący się na spodku przybiera realistycznych kształtów, gdy spojrzymy na jego odbicie w lustrzanym kubeczku.
Znaki drogowe
Najbardziej upowszechnionymi anamorfozami są anamorfozy płaszczyznowe zwane też perspektywicznymi. Do tej właśnie grupy, bowiem możemy zaliczyć całą grupę poziomych znaków drogowych. Nieproporcjonalnie rozciągnięte znaki namalowane na ulicy z punktu widzenia użytkownika drogi przybierają naturalnych proporcji
sobota, 18 stycznia 2014
Anamorfoza walcowa Istvána Orosza
W pierwszej połowie XVII w. pojawiły się obrazy anamorficzne, których odtworzenie naturalnych proporcji wymagało zastosowania powierzchni lustrzanych. Jednym ze współczesnych artystów tworzących anamorfozy refleksyjne jest István Orosz. Jego dzieła obserwowane zarówno wprost jak pod kątem czy
też po odbiciu w powierzchni lustrzanej tworzą precyzyjnie namalowane kompozycje, krajobrazy a także portrety
Kolumna, István Orosz
Pejzaż, István Orosz
Św. Franciszek z Paoli
Innym dziełem wartym uwagi jest fresk Emmanuela Maignana „Św. Franciszek z Paoli”, która znajduje się Klasztorze Trinità dei Monti. Monumentalną kompozycję o długości 20m i wysokości 3,5m możemy podziwiać idąc wzdłuż korytarza. Naszym oczom wtedy ukazuje się pejzaż morskiej zatoki. Jednak, gdy staniemy na końcu krużganka z owego pejzażu wyłania się postać Św. Franciszka z Paoli, modlącego się pod drzewem.
Św. Franciszek z Paoli
Św. Franciszek z Paoli
Pierwsza anamorfoza
Jako jedna z pierwszych odnotowanych w sztuce anamorfoz jest autorstwa Hansa Holbeina i przedstawia czaszkę na obrazie: Ambasadorowie
Wstęp: anamorfoza
W malarstwie anamorfoza oznacza wynaturzone rzutowanie albo zdeformowane przedstawienie kilku obrazów na płaszczyźnie, które jednak z pewnego punktu obserwacji okazuje się regularne i wykonane według właściwych proporcji. Nasuwają się pytania: jaka zasada geometryczna opisuje te przekształcenia? jak je poklasyfikować? czy owe sztuczki perspektywiczne mają zastosowanie we współczesnym świecie?
Przykład siatki anamorfozy płaszczyznowej
Przykład siatki anamorfozy walcowej
Subskrybuj:
Posty (Atom)